A fizikai szertár


A kísérleti eszközök javarésze az 1890-ben Állami Reálgimnáziumként újra indított iskolánk rendszeres beszerzéseiből maradt ránk. A XX. század első felében a készlet oly mértékben gyarapodott, hogy a két világháború közötti időszakra már, az állami gimnáziumok szintjén, a szertár felszereltsége kiválónak volt mondható. 


Az ébenfából, elefántcsontból faragott, sárgarézből mesterien kimunkált darabok ma is a szertár díszei. Pontos, megbízhatóan működő eszközök beszerzését ebben az időben megkönnyítette, hogy számos bel- és külföldi tanszergyártó cég kínálatából, mint például CALDERONI, MARX ÉS MÉREI, MAX KOHL A.G. CHEMNITZ, E. LEYBOLD'S lehetett válogatni. Közülük többnek ma is Európa-szerte vásárolják gyártmányait.


A II. világháborút követően, az iskolák államosításakor előbb a ciszterci rend, majd az angolkisasszonyok gimnáziumát szüntették meg. Ezekből az intézményekből az iskolánkhoz áthelyezett kollégák szakmai tudásuk mellett sok eszközt és fizikai témájú könyvet hoztak át magukkal. Ekkor kerülhetett hozzánk több olyan eszköz és szakkönyv is, amelyeknek kora meghaladja a 200 évet. Birtokunkba jutott többek között Molnár János jezsuita szerzetes 1777-ben kiadott könyve (A fisikának eleji), amely az első magyar nyelvű fizika tankönyv.


Az iskolában tanító fizika szakos tanárok közül Lengyel Gábor volt az, aki technikai készségével, lelkesedésével kimagaslott a többiek közül. Vezetésével a munkaközösség házilag előállított eszközökkel is gyarapította a szertárat. Középiskolai szinten elvégezhető mérési gyakorlatokhoz szükséges tárgyakkal is bővült a készlet (Pl. lencsék, kaloriméterek, Kund-csövek, ellenállásmérők).


Ahogy a fizika tanításában a számolásos feladatok megoldása lépett előtérbe, csökkent az órán bemutatott demonstrációs kísérletek mennyisége, és elmaradtak a mérési gyakorlatok. A II. világháború után az eszközök utánpótlása is nehezebbé vált. Meg kellett elégedni az egyetlen magyar tanszergyártó cég kínálatával, mely főleg saját gyártású, teljes anyagrészek demonstrációjára alkalmas eszközcsomagokból (pl. rádiópad, mechanikai készlet, optikai pad) állt.


A rendszerváltás után újra kinyílt a világ. Hozzáférhetővé vált az évszázados tapasztalattal rendelkező és az újonnan piacra lépő tanszergyártó cégek gazdag kínálata. Az anyagi lehetőségeink viszont ezzel párhuzamosan jelentősen beszűkültek.


Szerencsére régi eszközeink közül sok még mindig működőképes, továbbra is számíthatunk rájuk. Bár olyan, a fizikai demonstráció történetét bemutató anyaggal rendelkezünk, amellyel az országban kevesen, ezen eszközök javarésze számunkra nem kiállítási tárgy, hanem munkaeszköz.